حجه الاسلام والمسلمین مرحوم سید علی اکبر محتشمی پور

تولد :
15 آذر 1325
وفات :
17 خرداد 1400
مذهب :
شیعه
کشور :
ایران
استان :
تهران
شهر :
تهران
نشانی آرامگاه :
بهشت زهرا

یادبود حجه الاسلام والمسلمین مرحوم سید علی اکبر محتشمی پور

یار دیرین امام خمینی حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر محتشمی پور صبح امروز بر اثر ابتلا به کرونا دار فانی را وداع گفت.

آگهی‌های ویژه تسلیت

متن اعلامیه حجه الاسلام والمسلمین مرحوم سید علی اکبر محتشمی پور

سیدعلی اکبر محتشمی پور متولد سال 1325 در شهر تهران است. او در مدرسه علوی تحصیلات خود را به پایان رساند و از سال 1340 برای فراگیری علوم دینی در حوزه های علمیه تهران، قم و نجف حاضر شد. از جمله اساتید او می توان به امام خمینی (ره)، آیت الله سیدحسن بجنوردی، آیت الله خوئی، آیت الله میرزا باقر زنجانی شاره کرد. محتشمی پور پیش از پیروزی انقلاب اسلامی علیه رژیم پهلوی مبارزه می کرد، او در سال 1341 برای نخستین بار دستگیر شد و در سال 1345 پس از تبعید امام به ترکیه و نجف عازم عراق شد و تا زمان پیروزی انقلاب در سال 1357 او بیشتر زمان خود را خارج از ایران گذراند. 

بعد از پیروزی انقلاب، علی اکبر محتشمی پور در فاصله سال های 1357 تا 1359 عضو دفتر امام خمینی در پاریس، تهران و قم بود، او همچنین در سال 1359 عضو هیات منتخب امام برای بررسی بنیاد مستضعفان بود، او در همین سال نماینده امام و مدیر صدای جمهوری اسلامی و نیز عضو شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما بود.

محتشمی پور از سال 1360 به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه فعالیت می کرد. او در دوران سفارتش اقداماتی انجام داد از جمله تشکیل گروه های اسلامی یه ویژه حزب الله لبنان و نیز هسته های مقاومت، در بهمن ماه سال 1362 صهیونیست ها برای او بسته ای انفجاری ارسال کردند، و به این صورت او مورد هدف یک حادثه انفجار بمب قرار گرفت، که در اثر آن از ناحیه چشم، گوش و هر دو دست آسیب دید و یک دست او از مچ قطع شد. با وجود چنین سابقه ای، بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 88، مجلس وقت رای به عزل علی محتشمی پور از دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین داد. او در آن زمان باستاد میرحسین موسوی همکاری داشت.

وی بعد از این ماجراها به نجف رفت و ده سال آخر عمرش را در نجف اشرف در جوار بارگاه امام علی (ع) سکنی گزید.

بنر‌‌های تسلیت حجه الاسلام والمسلمین مرحوم سید علی اکبر محتشمی پور

پیام‌های تسلیت حجه الاسلام والمسلمین مرحوم سید علی اکبر محتشمی پور