ساندور پل

تولد :
23 خرداد 1334
وفات :
30 اردیبهشت 1400
مذهب :
شیعه
کشور :
مجارستان
استان :
شهر :
نشانی آرامگاه :
مجارستان

یادبود ساندور پل

ساندور پل، داور سرشناس مجارستانی که دربی سال 1374 تهران را سوت زد، در سن 65 سالگی درگذشت.

آگهی‌های ویژه تسلیت

متن اعلامیه ساندور پل

داور مجارستانی در سال 1374 دربی تهران را در ورزشگاه آزادی سوت زد. دیداری که با برتری 3 بر یک استقلال به پایان رسید. در این دیدار البته یک گل جنجالی استقلال پذیرفته شد و یک گل پرسپولیس توسط کمک داور بازی، علیرضا صادقی جو آفساید اعلام شد. در آن بازی محمد فنایی نیز کمک‌داور ساندور پل بود.

او همچنین بازی خاطره انگیز بین تیم های ایران و استرالیا در ‌آذر سال 76 را قضاوت کرد که در نهایت این بازی باعث صعود ایران به جام جهانی بعد از سالیان سال شد.

اما  شاید مهمترین و خاطره انگیزترین دیداری که پل سوت زد مربوط به فینال جام جهانی 1994 بین تیم های برزیل و ایتالیا باشد که ضربات پنالتی، برزیلی ها را قهرمان دنیا کرد. در آن بازی روبرتو باجو پنالتی خود را مقابل تافارل به آسمان کوبید که یکی از دراماتیک ترین فینال های جام جهانی رقم خورد.

این داور بازی حساس و دراماتیک تیم ملی ایتالیا و اسپانیا را نیز در یک چهارم نهایی جام جهانی 1994 سوت زد. دیداری که با برتری ایتالیا و گل‌های دینو باجو و روبرتو باجو به پایان رسید.

ساندور پل دیدار فینال لیگ قهرمانان سال 1997 را نیز سوت زد. دیداری که اهمیت ویژه ای داشت و دورتموند توانست برای اولین بار قهرمان اروپا شود. دورتموند با هدایت اوتمار هیتسفلد مقابل یوونتوس مارچلو لیپی به برتری رسید تا یکی از خاطره انگیز ترین فینال ها رقم خورد.

بنر‌‌های تسلیت ساندور پل

پیام‌های تسلیت ساندور پل