ناصر چشم آذر

تولد :
10 دی 1329
وفات :
14 اردیبهشت 1397
مذهب :
شیعه
کشور :
ایران
استان :
تهران
شهر :
تهران
نشانی آرامگاه :
قطعه هنرمندان بهشت زهرا

یادبود ناصر چشم آذر

ناصر چشم‌ آذر استاد سرشناش موسقی ایران در ۱۴ اردیبهشت ۹۷ در سن ۶۸ سالگی بدلیل سکته قلبی در بیمارستان باهنر تهران درگذشت.

آگهی‌های ویژه تسلیت

متن اعلامیه ناصر چشم آذر

ناصر چشم آذر برادر کوچک‌تر منوچهر چشم آذر در ۱۰ دی ماه ۱۳۲۹ در اردبیل متولد شد و در سایه تعلیمات پدرش، اسماعیل چشم آذر، مراحل اولیه موسیقی را فرا گرفت و در کودکی ساز آکاردئون را انتخاب کرد. وی در ۹ سالگی گرفتار کابوسی شد که تا ۱۳ سالگی ادامه داشت و خواب را برای او سخت کرده بود و این خواب را اینگونه توصیف کرد: در ابتدای خواب خود را در یک اقیانوس تاریک می‌دیدم و چون شنا بلد نبودم با استرس از اینکه غرق شوم از خواب می‌پریدم تا اینکه بعد از ۵ سال به پزشک اعصاب و روان مراجعه کردم که ۱۰ عدد قرص دیازپام به من دادن و شب اول وقتی نصف این قرص را خوردم، شب با راحتی کامل خوابیدم و تا انتهای آن اقیانوس رفتم و چاهی در آنجا دیدم که از داخل آن هفتصد رنگ با کلمه *علی علی علی… * خارج می‌شد و از همان شب ارادتم به مولا علی بیشتر و بیشتر شد.

ناصر چشم آذر در ۱۲ سالگی به همراه پدرش وارد ارکستر آذربایجانی رادیو ایران شد و در ۱۳ سالگی جایزه ویژه موسیقی را در مقطع دبیرستانی به خاطر نواختن آکاردئون دریافت کرد. در ۱۷ سالگی رهبری کنسرت ترتیب داده شده در سفارت ایران در عراق را برعهده گرفت و در ۱۸ سالگی به سفرهای رسمی خود را آغاز کرد وی در ۲۰ سالگی جهت گذراندن دوره جاز به آمریکا مسافرت کرد و  پس از بازگشت سرپرستی ارکستر شوی تلویزیونی پرویز غریب افشار را برعهده گرفت. ناصر در محضر استادان بنام موسیقی ایران نظیر مرتضی حنانه، ملیک اصلانیان دوره های تکمیلی را سپری نمود.

او در سال ۱۳۵۷ به مدت ۵ سال جهت تکمیل دوره موسیقی جاز و موسیقی فیلم به آمریکا مسافرت کرد.. پس از بازگشت به ایران از سال ۱۳۶۳ و با ساخت موسیقی متن فیلم تاراج به کارگردانی ایرج قادری فعالیت خود را در زمینه موسیقی فیلم آغاز کرد. باران عشق یکی از شاهکارهای اوست، اما معروف‌ترین و شاخص‌ترین کار او در زمینه موسیقی فیلم، ساخت موسیقی فیلم هامون با کارگردانی داریوش مهرجویی و بازی خسرو شکیبایی است، او آنقدر در این پروژه سهیم بود که خسرو شکیبایی را برای ایفای نقش حمید هامون به داریوش مهرجویی معرفی کرد. چشم آذر درباره چگونگی خلق ملودی‌هایش در برنامه خندوانه گفت: من ١٣ ساله بودم که عمویم فوت شد. پس از آن برای وی به صورت بداهه خواندم و از آن زمان این کار را آغاز کردم.

باران عشق یکی از شاهکارهای ناصر چشم آذر است، او در مورد باران عشق گفت: باران عشق، اشک مادران داغ دیده جنگ تحمیلی ایران و عراق است که بر مزار پاک گل لاله‌هایشان گریستند و گریستند و گریستند…

 آهنگ هجرت که به گفته عده‌ای از موسیقی دانان یکی از شاهکارهای موسیقی ایران است با شعری از شهیار قنبری، در ابتدا قرار بود توسط افشین مقدم در سال ۱۳۵۵ اجرا شود اما به دلیل تصادف و فوت افشین مقدم این آهنگ توسط یکی از خوانندگان زن اجرا شد.ناصر چشم‌ آذر استاد سرشناش موسقی ایران در ۱۴ اردیبهشت ۹۷ در سن ۶۸ سالگی بدلیل سکته قلبی در بیمارستان باهنر تهران درگذشت.

بنر‌‌های تسلیت ناصر چشم آذر

پیام‌های تسلیت ناصر چشم آذر