احمد معرفت

تولد :
16 آذر 1306
وفات :
15 مرداد 1397
مذهب :
شیعه
کشور :
ایران
استان :
اصفهان
شهر :
شاهین شهر
نشانی آرامگاه :
شاهین شهر

یادبود احمد معرفت

احمد معرفت از پیشگامان ورزش کوهنوردی فارس و ایران چشم از جهان فروبست.

آگهی‌های ویژه تسلیت

متن اعلامیه احمد معرفت

احمد معرفت متولد سال ١٣٠٦ درخانواده ای صاحب نام چشم به جهان گشود؛ پدرش محمدتقی معرفت از پیشگامان چاپ و نشر و از اولین بنیانگذاران کتابفروشی در شیراز بود، حرفه ای که به مدت بیش از یک قرن توسط پدر و حسن وحسین، برادرانش و همچنین داماد و خواهرزاده های ایشان(خاندان شفیعی) همچنان در شیراز ادامه دارد.

احمد معرفت از برجسته ترین ورزشکاران و کوهنوردان فارس و یران است که از سنین نوجوانی (١٣٣١) با ورود به این حرفه موفق به فتح معروفترین قله ها در قاره های آمریکا، اروپا، آسیا و آفریقا گردیده و برای صعود به آنها به کشورهای فرانسه، انگلستان، چین، ژاپن، آمریکا، ایتالیا، آلمان، دانمارک، سوییس، یونان، ترکیه، یوگسلاوی، بلغارستان، سوریه، عراق، مصر، اردن، عربستان، امارات متحده عربی، هندوستان، تایوان و... سفرکرده و موفق به کشف غارهای جدیدی درایران گردیده است.

حاصل ٦٠ سال تلاش او، گردآوری مجموعه عظیم و منحصربه فردی شامل صدها قطعه عکس، پوستر، ابزار و وسایل کوهنوردی وهمچنین سنگها، فسیلها ویافته ها و یادبودهای ایشان ازکوه ها ومناطق مختلف ایران و جهان است که موجب تاسیس اولین موزه کوهنوردی فارس و ایران درشیراز گردید.

زنده یاد معرفت حاصل این خاطرات ۶۰ ساله را نیز در دو کتاب با عنوان «کوهها وغارهای ایران» و «خاطرات شصت سال کوهنوردی» چاپ و منتشر کرده است.

چاپ دوم کتاب کوه‌ها و غارهای ایران(همراه با دانستنی‌های کوهنوردی)، در سال ۱۳۷۳ توسط انتشارات گلی منتشر شد؛ کتاب «کوه‎ها و غارهای ایران» در سال ۱۳۵۲ برای اولین‎مرتبه در ایران در حدود ۷۰۰ صفحه توسّط «انتشارات کانون معرفت» تهران توسط مرحوم حاج حسن معرفت انتشار یافت که شامل اسامی کلیه کوه‎های ایران و ۲۰ فصل از اطلاعات جامع کوهنوردی مورد نیاز کوهنوردان بود و همچنین بیشتر از ۴۰۰ غار که تعدادی از آنها را خود به‎ اتفاق کوهنوردان «سازمان کوهنوردی شیراز» از سال ۱۳۳۰ – سال تأسیس سازمان – به بعد کشف و نامگذاری شد؛ پس از چند سال این کتاب که به تعداد ۳۰۰۰ نسخه به چاپ رسیده بود، نایاب شد.

بنر‌‌های تسلیت احمد معرفت

پیام‌های تسلیت احمد معرفت