حسن حاجی‌نوری

تولد :
08 آذر 1305
وفات :
20 دی 1397
مذهب :
شیعه
کشور :
ایران
استان :
تهران
شهر :
تهران
نشانی آرامگاه :
بهشت زهرا

یادبود حسن حاجی‌نوری

حسن حاجی‌نوری پیشکسوت مجسمه‌ساز و خالق سرستون تخت جمشید در شهر بوینس آیرس آرژانتین در سن ۹۲ سالگی در تهران از دنیا رفت.

آگهی‌های ویژه تسلیت

متن اعلامیه حسن حاجی‌نوری

مجسمه‌ساز ایرانی و مرمت‌گر مجسمه‌های باستانی. از سن 12 سالگی به صورت خودآموز به کار مجسمه‌سازی پرداخت و مدتی نیز نزد رحیم زاده‌ارژنگ و میرمصور ارژنگی کارآموزی کرد. در سال ۱۳۲۳ کارگاه شخصی‌اش را دایر نمود و بعدها به عنوان مدرس نقاشی و مجسمه‌سازی در اداره‌ی کل هنرهای زیبا مشغول به خدمت شد. در سال 1336 در مسابقه‌ی ساختن پیکره‌ی شاهان قدیم ایران، که به وسیله‌ی وزارت کشور برگزار شد و داور آن آندره گدار بود با ساختن مجسمه‌ی اردشیر بابکان، بر اساس نگاره‌های موجود، جایزه‌ی اول را به دست آورد. بعدتر او به ساختن مدل‌هایی از روی آثار باستانی اقدام کرد؛ از جمله عقاب دوسر (برای فرودگاه مهرآباد) و دو ستون تخت جمشید (یکی برای میدانی در شیراز و دیگری برای میدان ایران در بوئنس‌آیرس آرژانتین) با طول 24 متر.

حاجی‌نوری مدتی در موزه‌ی ایران باستان مشغول بازسازی و بزرگ‌نمایی مجسمه‌ها و نقش‌برجسته‌های باستانی بود و سپس به استخدام سازمان میراث فرهنگی درآمد که در آن‌جا به تهیه‌ی مولاژ پرداخت. او در کنار ساختن مجسمه‌هایی که کپی آثار باستانی بودند، به ساختن تندیس‌هایی پرداخت که به قول خودش فرم نمادین دارند. در سال 1337 فریاد نیما یوشیج را با گچ ساخت که 76 سانتیمتر ارتفاع دارد. چهره‌ی این مجسمه یک و نیم برابر چهره‌ی واقعی نیماست که پشت به کوه، دهان به فریاد گشوده. آوار از مجسمه‌های دیگر اوست که آدم‌هایی از زن و مرد زیر آواری از کتاب فرو افتاده‌اند و در آخرین نفس‌ها مشغول گشودن کتاب بزرگی هستند. در بالای این آوار مردی به استغاثه دست بلند کرده است. اندوه، نیایش بت گمشده و دام گیسو از دیگر آثار معروف اوست.

حاجی‌نوری نقش مهمی در رونق و کیفیت مجسمه‌سازی شهری داشته. او در این دسته از آثارش که بیش‌تر به آثار باستانی ایران اختصاص دارد از بزرگ‌نمایی زیاد پرهیز کرده و مجسمه‌های زیادی را در مناطق مختلف ایران نصب کرده است. حاجی‌نوری به خاطر دغدغه‌های صرف هنری با بسیاری از شاعران بزرگ معاصر (مثل شاملو، نیما، اخوان ثالث و فروغ فرخزاد) دوستی و رابطه‌ی نزدیگ داشته.

بنر‌‌های تسلیت حسن حاجی‌نوری

پیام‌های تسلیت حسن حاجی‌نوری