خسرو سینایی

تولد :
29 دی 1319
وفات :
11 مرداد 1399
مذهب :
شیعه
کشور :
ایران
استان :
تهران
شهر :
تهران
نشانی آرامگاه :
قطعه هنرمندان بهشت زهرا

یادبود خسرو سینایی

خسرو سینایی کارگردان مطرح سینمای ایران و فیلم معروف عروس آتش ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ چشم از جهان هستی فروبست

آگهی‌های ویژه تسلیت

متن اعلامیه خسرو سینایی

خسرو سینایی به عنوان فیلمسازی که برای اهداف و مقاصد مادی و تجاری، هرگز ارزش های صنفی و هنری خود را زیر پا نگذاشت، شناخته می شود و همچنین بر جنبه های سینمایی تاثیرگذاری بسیاری گذاشت. برای مثال او در فیلم "تهران امروز" که آن را در ۱۳۵۶ خورشیدی ساخته شد، بیننده را به زمان گذشته می برد و بسیاری از اماکنی را که در آن روزگار محل رفت‌وآمد، تفریح، آموزش و کار جوانان بوده است در قاب یک فیلم سینمایی به تصویر می کشد. این فیلم بیشتر یک اثر نوستالژی به شمار می رود و سعی دارد تا تهران سنتی و مدرن را برای مخاطب تداعی کند.

 فیلم "گفت‌وگو با سایه" در دهه ۸۰ ساخته شد. این اثر یک اثر مستند داستانی بر پایه فیلم‌هایی است که صادق هدایت دیده و همچنین تحقیقاتی را دربرمی گرفت که "حبیب احمدزاده" انجام داده بود.

 سینایی در خصوص این فیلم گفته است: "سعی کردم با رعایت جنبه‌های انصاف و اطلاعاتی که در دسترس است و فیلم‌هایی که صادق هدایت دیده بود یک مستند داستانی بسازم. نکته اصلی اینجاست، بسیاری از اشخاصی که راجع به صادق هدایت اظهار نظر می‌کنند آن فیلم‌ها را ندیده بودند؛ بنابراین باید اثری ساخته می‌شد که نه بت‌شکنی کند و نه بت‌سازی و در عین حال یک تحقیق جدی باشد.

بنر‌‌های تسلیت خسرو سینایی

پیام‌های تسلیت خسرو سینایی