محمد رضا اتابکی

تولد :
19 مهر 1319
وفات :
15 آذر 1399
مذهب :
شیعه
کشور :
ایران
استان :
تهران
شهر :
تهران
نشانی آرامگاه :
قطعه هنرمندان بهشت زهرا

یادبود محمد رضا اتابکی

محمدرضا اتابکی از هنرمندان پیشکسوت عرصه نوازندگی و آموزش ساز ویولن دار فانی را وداع گفت.

آگهی‌های ویژه تسلیت

متن اعلامیه محمد رضا اتابکی

نوازنده‌ی ایرانی ویلن و مدرس موسیقی. دوره‌ی تحصیلات ابتدائى را در دبستان طوسى و دوره‌ی متوسطه را در دبیرستان‏‌هاى مدرس و علیمه گذرانید. از همان دوران كودكى، برادرش -جعفر اتابكى- كه به ردیف‏‌هاى موسیقى و مقام‏‌هاى آواز ایرانى اشراف داشت و فلوت مى‌‏نواخت، او را تحت تعلیم قرار داد و سپس براى فراگیرى ساز ویولن ابتدا به كلاس موسیقى امین -نزد پرویز كوهستانى كه ردیف‏‌هاى ابوالحسن صبا را تدریس مى‏‌كرد- و پس از مدتی به هنركده‌ی موسیقى ملى برد. اتابكى در این هنركده نزد على تجویدى و استادان دیگر ویولن و دوره‌های میرزا عبدالله را فراگرفت. او همچنین فارغ‌التحصیل دوره‌ی کارشناسی موسیقی از دانشکده‌ی هنرهای دراماتیک و تجسمی (1357) است. در خلال این مدت اتابكى با وزارت آموزش و پرورش، به عنوان معلم موسیقى تربیت معلم و دانشسرا، همكارى كرده است.

او در انستیتوی شماره 2 به تدریس ویولن و رهبرى اركستر دانشجویان اشتغال داشته و همزمان با این فعالیت‏‌ها، با اركستر فرهنگ و هنر نیز همكارى کرده است. اتابکی در سال 1359 با سمت كارشناس خدمات هنر در دفتر پژوهش و نمونه‏‌سازى آموزش و پرورش، در زمینه‌ی تألیف كتاب هنر (موسیقى و سرود) مدارس، شروع به فعالیت كرد و همزمان با آن در دانشگاه ابوریحان و دانشكده‌ی هنرهاى زیبای دانشگاه تهران به عنوان مدرس شروع به همکاری نمود. در سال 1364 بنا به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى به عنوان معاونت هنرى مركز سرود و آهنگ‌هاى انقلابى معرفی شد.

او از سال 1366 تاكنون معاونت هنرستان سرود و آهنگ‌هاى انقلابى پسران را بر عهده دارد و علاوه بر این در انجمن دوستداران هنر -كه در همین مكان واقع است- ویولن تدریس می‌کند. اتابکی با گروه‌های متعددی در شهرهای مختلف ایران کنسرت داشته است.

بنر‌‌های تسلیت محمد رضا اتابکی

پیام‌های تسلیت محمد رضا اتابکی