مرحوم اسدالله کفافی

معرفی

 اسدالله کفافی مستند ساز پیش کسوت، در سن ۸۶ سالگی و در منزل شخصی‌اش، به علت ایست قلبی درگذشت.

زندگی نامه

دکتر اسدالله کفافی در اوایل دهه ۳۰ جزو اولین دانشجویان مدرسه سیراکیوز در ایران بود. در آن زمان سازمان سمعی و بصری اداره هنرهای زیبا  که قبل از وزارت فرهنگ و هنر تاسیس شده بود، کلاسی برای آموزش فیلمسازان تشکیل داد و او در زمرۀ فارغ التحصیلان آن مدرسه است.

کفافی بعدها جز نخستین بنیانگذاران بخش سینمایی سازمان سمعی و بصری نیز شد. در واقع همان فارغ التحصیلان مدرسه "سیراکیوز" مدیریت و اداره بخش‌های مختلف آن سازمان را به عهده گرفتند و می‌توان گفت که سینمای دولتی با همت ایرانیان را راه‌اندازی کردند. همین دانشجویان به اتفاق تنی چند از اساتید آن دوره، اولین دوره آموزش حرفه‌ای سینما را نیز  در سال ۱۳۳۹ در هنرهای زیبا برگزار کردند که آقای کفافی از اساتید آن کلاس و مدیر برگزارکنندۀ دوره بود.  

 اسدالله کفافی از اولین فیلم برداران انیمیشن در ایران است، او بعد از آنکه یک واحد انیمیشین راه افتاد، با یک دستگاه ساده اولیه انیمیشن‌هایی را  فیلمبرداری کرد و تا آنجا که می‌دانم تا اواسط دهه چهل به این فعالیت مشغول بود. چند فیلم با عنوان فیلمبردار نیز از او باقی مانده از جمله زندگی سربازی( ساخته ابراهیم حوریانی) که دارای کیفیت و کنتراست  سیاه  و سفید درجه یک است.  

یکی دیگر از  از اولین و قدیمی‌ترین کارهای  کفافی فیلمبرداری مستند "بهزاد آفریننده رنگ‌ها»( به کارگردانی محمد قلی سیار) است که درباره استاد حسین بهزاد نقاش و مینیاتوریست ایرانی است، بنابراین او از پیشگامان حوزه مستندسازی نیز به حساب می‌آید.

 و مراسم تدفین وی امروز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت انجام و پیکر وی در قطعه هنرمندان، شماره ۸۸، ردیف ۱۴۵ به خاک سپرده شد.


همچنین مراسم یادبود این هنرمند قدیمی پنج‌شنبه ۱۳ اردیبهشت از ساعت ۱۵ تا ۱۶:۳۰ در حسینیه پیامبر اعظم (ص) بین خیابان شریعتی و سیدخندان برگزار خواهد شد.

تاریخ تولد :
1311-01-01
تاریخ وفات :
1397-02-09
مذهب:
شیعه
کشور :
ایران
شهر :
تهران
محل دفن :
بهشت زهرا
نشانی آرامگاه :
قطعه هنرمندان، شماره ۸۸، ردیف ۱۴۵

مراسم

مراسم ترحیم :
1397-02-13 از ساعت 00 : 15 لغایت تا 30 : 16
آدرس : حسینیه پیامبر اعظم (ص) بین خیابان شریعتی و سیدخندان، ورودی 11

پیام های تسلیت

سعید

سعید 1397-02-11

سایت یادبان فوت پیش کسوت مستندسازی را به خانواده محنرم و جامعه هنری ایران تسلیت عرض می نماید.

شما هم پیام تسلیت بنویسید: