درباره یادبان، نکوداشت یاد رفتگان

درفرهنگ ایرانی، افراد فوت شده از احترام خاصی بر خوردار هستند. از قدیم الایام افراد درگذشته، همیشه با احترام یاد می شده و از بدگوئی پشت سر افرادی که دستشان از دار دنیا کوتاه شده است خودداری می کرده اند. 
به همین خاطر همیشه بزرگداشت یاد و خاطره عزیزان از دست رفته تا سالیان دراز اهمیت داده می شود و دیدار از آرامگاه عزیزان مهاجر به صورت هفتگی یا ماهانه صورت می گیرد.
اکنون که با توسعه اینترنت، شبکه های اجتماعی نقش پررنگی در ارتباطات و زندگی شهروندان دارند تصمیم گرفتیم بستری آنلاین برای گرامیداشت یاد رفتگان ایجاد کنیم.
اولین هدف این
وبسایت یادبان، این است که همکان بتوانند به محض درگذشت هر فرد در هر شهری، بتوانند یک صفحه یادبود برای عزیز درگذشته ایجاد نمایند. در این صفحه امکان درج گالری عکس، درج زندگی نامه، مشخصات فردی، محل آرامگاه و نیز اطلاع رسانی برنامه های مجالس بزرگداشت موجود است. 
بعد از ایجاد صفحه و تائید و نمایش آن، از این صفحه به جای اعلامیه ترحیم میشه استفاده کرد. برای ارسال خبر فوت فرد و اطلاع رسانی از برنامه ها و جزئیات مراسم یادبود راه کاری سریع  می باشد.

بخش اعلامیه های یادبود درگذشتگان، درج تسلیت های متنی، ایجاد البوم عکس و سایر اطلاعات مربوطه برای عموم آزاد است. هزینه ایجاد هر صفحه 150.000 تومان است صفحات یادبود شهدا به صورت رایگان انجام می شود.
هزینه صفحه بعد از ایجاد دریافت می شود.

امکان درج پیام تسلیت برای اعضا خانواده از سوی آشنایان و وابستگان پیش بینی شده است.
برای تسهیل درتاطلاع رسانی برنامه های یادبود، بانک اطلاعات مساجد و مراکز برگزاری مراسم، واعظان و سخنرانان و همچنین تامین کنندگان خدمات سوگواری به زودی در سایت ایجاد می شود.
همچنین
فروشگاه یادبان فعلا فقط در شهر تهران به ارائه خدمات می پردازد. امکان ارسال گل، لوازم پذیرائی (حلوا، خرما، میوه، ناهار و شام و انواع نوشیدنی) و سایر لوازم و تجهیزات مورد نیاز مراسم در بخش فروشگاهی مهیاست.
در بخش مقالات، اطلاعات عمومی در مورد مراسم بزرگداشت در میان اقوام و ملل مختلف، بررسی مسائل روحی و روانی بازماندگان و نیز اطلاعات مذهبی در این حوزه تقدیم می شود.